Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Platforma Usług Elektronicznych

Utworzono dnia 27.11.2018

Platforma Usług Elektronicznych

Rewolucja cyfrowa i zmiany zachodzące w świadomości społecznej spowodowały, że usługi elektroniczne zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę w życiu codziennym. Obecnie internet stanowi jedno z głównych narzędzi pracy i dostępu do informacji. Intensywny rozwój nowych technologi, internetu i sieci telekomunikacyjnych zainicjował nowe podejście do komunikacji obywateli z instytucjami poprzez zaawansowane rozwiązania technologiczne, m.in. usługi elektroniczne.

Zakład Gospodarki Komunalnej w Bytomiu Odrzańskim po okresie intensywnego inwestowania w infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, w 2015 roku wyznaczył sobie nowy kierunek rozwoju – inwestowanie w nowoczesne technologie . Usługi elektroniczne dla klientów, zdalne udostępnienie informacji o infrastrukturze wodociągowo – kanalizacyjnej oraz długo planowane wprowadzenie systemu zdalnego odczytu wodomierzy, wszystko po to, aby stać się przedsiębiorstwem innowacyjnym i przyjaznym mieszkańcom.

Dzisiaj w ZGK w Bytomiu Odrzańskim drogą elektroniczną można załatwić jedynie kilka spraw. Ich skala jest jednak niewielka w stosunku do oczekiwać odbiorców świadczonych usług.

Mieszkańcy obszaru działania Gminy Bytom Odrzański oraz podmioty zainteresowane inwestowaniem na terenie tworzącym Aglomerację Bytom Odrzański, nie mają elektronicznego dostępu do informacji na temat sieci wodociągowo – kanalizacyjnej, co w dzisiejszych czasach jest już powszechne.

ZGK w Bytomiu Odrzańskim w 2015 r. przystąpił do realizacji projektu pn. „Budowa systemu informacji przestrzennej (GIS) oraz platformy e-usług dla Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bytomiu Odrzańskim”.

Realizacja rozpoczęła się do złożenia wniosku aplikacyjnego, a po wygraniu konkursu i uzyskaniu dofinansowania w dniu 29 lipca 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze, odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie. ZGK w Bytomiu Odrzańskim, jako Beneficjent środków unijnych, znalazł się wśród 18 podmiotów z całego województwa lubuskiego, które dzięki unijnej dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 unowocześnią swoje rozwiązania informatyczne i będą świadczyły e-usługi dla ludności.

Wartość projektu brutto wynosi 29.973.434,50 zł Maksymalny poziom dofinansowania to 85% kosztów kwalifikowanych, czyli 20.713.348,94 zł. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 30 września 2019 r.

Prace przy realizacji projektu już trwają. Zostali wybrani pierwsi Wykonawcy świadczący usługi rozliczania i obsługi księgowo – finansowej inwestycji, doradztwa technicznego (nadzoru inwestorskiego) w zakresie prawidłowości realizacji projektu oraz promocji projektu.

Obecnie prowadzone są postępowania przetargowe mające na celu wybranie Wykonawców umów związanych z wdrożeniem zdalnego odczytu stanu wodomierzy, systemu informacji przestrzennej GIS, e-usługi i elektronicznego obiegu dokumentów. Po zakończeniu realizacji projektu, na początku 2019 r., poprzez stosowanie cyfrowych narzędzi kontaktu z klientem oraz udostępnienie baz danych dotyczących sieci wodociągowo-kanalizacyjnych będzie funkcjonował Geograficzny System Informacji Przestrzennej (GIS) oraz usługi elektroniczne dla mieszkańców, instytucji, przedsiębiorstw i innych podmiotów w obszarze działalności Spółki.

Bez wychodzenia z domu każdy będzie mógł on-line sprawdzić przebieg sieci wodociągowo – kanalizacyjnej. Zostaną udostępnione przydatne informacje dotyczące np. jakości wody dostarczanej odbiorcom, planowanych i realizowanych inwestycji powodujących okresowe przerwy w dostawach wody z dokładnym określeniem obszaru, którego one dotyczą, wskazaniem zastępczych punktów pobierania wody czy ustawienia beczkowozów, miejsca występowania awarii itp.

Będzie można załatwić on-line bieżące sprawy:

  • wystąpić o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, otrzymać ww. warunki, dokonać płatności za odbiór;

  • złożyć wniosek o zawarcie umowy na zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków;

  • zgłosić zauważone awarie lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu sieci wod-kan;

  • dokonać zgłoszenia stanu wodomierza oraz zlecić dodatkowe usługi, np. wystawienie e-faktury wraz z dokonaniem płatności internetowej;

  • zlecić wykonanie przez ZGK wybranej usługi, np. badań laboratoryjnych wody lub ścieków, przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego, odtworzenia nawierzchni drogowej, czyszczenia sieci. Jeśli wybrana usługa będzie wymagała przeprowadzenia czynności uzgodnienia kosztów, zakresu i terminu jej wykonani, to zleceniodawca otrzyma informację zwrotną na podany e-mail.

Powstanie również system zdalnego odczytu wodomierzy, który umożliwi zdalny, dokładny odczyt zużycia wody bez konieczności wizyty u klienta.

Informacje dotyczące realizacji Projektu będą na bieżąco przekazywane w kolejnych publikacjach prasowych.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej ZGK w Bytomiu Odrzańskim www.bytomodrz.zakladkomunalny.com

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 57

W poprzednim tygodniu: 60

W tym miesiącu: 253

W poprzednim miesiącu: 308

Wszystkich: 16667